Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Jak zaprojektowano nazwę dla firmy YouTube

Jak zaprojektowano nazwę dla firmy YouTube
Serwis internetowy You Tube rozpoczął swoją działalność w lutym 2005 roku. Został założony przez trzech programistów, byłych pracowników firmy PayPal, którzy wpadli na gielany pomysł stworzenia miejsca gdzie ludzie z całego świata będą mogli zamieszczać swoje prywatne, krótkie filmiki. Pierwszym takim "dziełem" było kikusekundowe wideo użytkownika jawed (jest to jeden z założycieli You Tube) o tytule "Me at the zoo" (filmik poniżej). Obecnie większość udziałów serwisu wykupiła przeglądarka Google Inc.

Nazwę można odczytywać na kilka sposobów. Słowo "tube" oznacza tubę, kanał a znaczeniu nieco starszym telewizor. Nazwa dla firmy sugeruje, że jest to takie miejsce gdzie możesz dzielić się swoimi nagraniami, z resztą świata – ze jest to twój prywatny kanał nadawczy. Nazwa domeny youtube.com została wykupiona 14 lutego 2005, a pierwszy film pojawił się na niej 23 kwietnia 2005 o 20:27.

Zaczynając od biura w garażu serwis rozwinął się tak prężnie, że aktualnie nikt nie wyobraża sobie braku dostępu do kanałów You Tube. Dzisiaj jest to baza zaróno filmów prywatnych jak i reklam, komercyjnych wideoklipów czy dzieł poplarnonaukowych. Wiele witryn próbuje dorównać serwisowi, ale nadal jest on niedoścignionym liderem. Dobrze stworzona firmowa nazwa sprawiła, że jest ona doskonale zapamiętywalna dla ogółu internautów.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm