Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Tworzenie nazw: Skąd wzięła się Coca-cola?

 

W 1886 roku farmaceuta z Atlanty J. S. Pemberton wynalazł napój na bazie liści koki i orzechów koli. Pierwotną nazwą dla produktu była "Pemberton’s French Wine Coca".

 

 

Kiedy władze Atlanty wprowadziły prohibicję - początkowy skład napoju należało zmienić, ponieważ zawierał on alkohol. Po wielu testach konsumenckich, prowadzonych na klientach apteki, w której pracował Pemberton, w ostatecznejj fazie napój składał się z cukru, cytrynianu kofeiny i płynnego ekstraktu kokainy. Do 1905 roku 250 ml napoju zawierało ok. 8 miligramów kokainy (w tym roku, z racji udowodnienia jej uzależniającego wpływu, kokainę usunięto z pierwotnego składu).

Na pomysł nazwy dla produktu Cola-Cola wpadł Frank Mason Robinson. Zestawił on nazwy dwóch składników napoju kokainy - "cocaine" i orzeszków koli - "cola" i tak powstała nazwa produktowa. Początkowo napój nie wzbudził tak ogromnego entuzjamu wśród klienteli jak zakładał jego twórca. Dopiero gdy Asa Candler kupił wyłączne prawa do Coca-Coli za 2300 dolarów, napój zaczął podbijać całe Stany Zjednoczone. Genialną promocją okazało się rozdawanie darmowych próbek napoju ulicznym przechodniom oraz umieszczanie zaprojektowanego loga Coca-Coli gdzie tylko było to możliwe. Dzięki temu w 1909 uznano go za najlepiej reklamowany produkt w USA. Obecnie Coca-Cola jest jedną z ikon kultury popularnej, charakterystyczny kształt jej butelki jest prawnie zastrzeżony a ona sama jako produkt jest częstą inspiracją dla artystów, twórców kreskówek i... antyglobalistów. 

 

Przeczytaj też o innych fajnych nazwach dla firm!

 

 

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm