Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Jak zrobić własne logo dla firmy

 

Logo firmy jest odpowiedzialne za jej wizualną prezentację. Powinno być zatem czytelne, aby skutecznie przyciągało uwagę klientów. W niektórych źródłach można spotkać się z określeniem, iż logo stanowi wizualne odzwierciedlenie nazwy, z czym trudno się nie zgodzić. Zastanówmy się zatem jakie powinno być dobre logo?


Identyfikacja wizualna

Identyfikacją wizualną (z ang. corporate identity) nazywamy budowanie wizerunku danej firmy na rynku. Odbywa się to za pomocą kilkunastu elementów. Zaliczamy do nich między innymi: nazwę, logo, kolorystykę, wykończenie wnętrz lokali, szata graficzna strony internetowej, wszelkiego rodzaju banery reklamowe oraz wizytówki. Z bardziej nowoczesnych rozwiązań narzędzi identyfikacji wizualnej można zaliczyć również oklejanie samochodów firmowych, a także prezentacje multimedialne. Należy zaznaczyć, że warunkiem skuteczności identyfikacji wizualnej jest spójność wszystkich jej elementów, czyli np. jeżeli zdecydujemy się na fiolet jako kolor dominujący w lokalach, to powinien on również dominować na wizytówkach, mundurkach pracowniczych, broszurkach reklamowych itd. 


Logotyp a logo

Jeżeli zastanawiasz się, jak stworzyć logo, to najpierw powinieneś poznać kilka podstawowych faktów. Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy logotypem a logo? Otóż terminu logo używamy, gdy mówimy o całości znaku, w którego skład wchodzą najczęściej sygnet, logo oraz hasło firmy. Najłatwiej to zrozumieć analizując konkretne przykłady: 

budowa logo

Jak można wywnioskować z powyższych przykładów, logo jest pojęciem zdecydowanie szerszym niż logotyp. Jednak często zdarza się, że terminu logo używa się potocznie w stosunku do samego sygnetu, co w rzeczywistości nie jest poprawne. Oficjalnie sygnet to sam symbol lub znak graficzny. Logotypem natomiast nazywamy tekstową formę wizualną nazwy firmy.  Ostatnim elementem, jest hasło firmowe lub inaczej z języka angielskiego tagline. 

Należy dodać, że wymienione wyżej elementy składowe dobrego logo nie są obowiązkowe. Oznacza to, że w praktyce nie każde logo musi składać się ze wszystkich trzech elementów. Niektóre firmy podczas projektowania logo wykorzystują np. tylko sygnet i logotyp, a jeszcze inne sam logotyp.  Wszystkie te rozwiązania są jednak w pełni dozwolone, w dowolnej kombinacji a ich wybór zależy tylko i wyłącznie od koncepcji właściciela. 

Częstym zjawiskiem jest również sytuacja, w której firma na początku swojej działalności tworzy pełne logo, a z czasem, gdy marka jest wystarczająco rozpoznawalna, zaczyna używać jedynie sygnetu. Idealnym przykładem takiej sytuacji jest Nike. Na początku marka najczęściej sygnowała się logo w następującej postaci.

budowa logo


Z czasem jednak dzięki ogromnej rozpoznawalności coraz częściej na produktach zaczęło pojawiać się logo w postaci sygnetu. 

budowa logo
Skąd czerpać pomysły

Jeżeli zakładasz własne przedsiębiorstwo, to jednym z pierwszych wyzwań jest właśnie stworzenie nazwy i logo. Wydawać by się mogło, że to tylko formalność, jednak zazwyczaj już w tym momencie pojawiają się pierwsze problemy. Pamiętaj, że jeśli chcesz stworzyć logo dla swojej firmy, to masz dwa rozwiązania. Jednym z nich jest skorzystanie z usług profesjonalnych grafików. Opcja ta jest zdecydowanie bezpieczniejsza i zapewnia większe szanse stworzenia skutecznego, dobrego logo, wiąże się jednak z większymi kosztami. Jeśli, więc jako początkujący przedsiębiorca chcesz nieco zaoszczędzić, to możesz spróbować własnych sił. 

Podczas projektowania logo wyróżnić można kilka podstawowych etapów działania: 

1. Na początku zastanów się po prostu, jakie skojarzenia związane są z prowadzoną przez Ciebie działalnością. Wymyśl kilka haseł oddających charakter Twojej działalności.

2. Kiedy masz już kilka propozycji, zbierz znajomych i wysłuchaj ich opinii. W końcu co dwie głowy to nie jedna. Często zdarza się, że nie jesteśmy obiektywni w stosunku do własnych pomysłów, dlatego tak ważne jest zdanie innych. 

3. Kiedy wybierzecie już jakąś koncepcje, to kolejnym krokiem jest przedstawienie jej w postaci graficznej. Inspiracji w tej kwestii możesz szukać tak naprawdę wszędzie: w internecie, w najbliższym otoczeniu, w ilustracjach książkowych itd. 

4. Pamiętaj, że logo nie powinno wprowadzać odbiorców w błąd. Weź pod uwagę sytuację, w której prowadzisz firmę podatkową, a w logo firmy widnieje piłka... Taka sytuacja negatywnie wpłynęłaby na rzetelność firmy. 

5. Podczas rysowania szkiców, nie zapominaj, że wybór kolorów również odgrywa dużą rolę. Poszczególnym kolorom przypisujemy bowiem określoną symbolikę oraz skojarzenia, np. loga branży ogrodniczej w większości bazują na kolorze zielonym. 

6. Teraz kiedy masz już gotową koncepcję, nadszedł moment, w którym musisz podjąć decyzję, czy udasz się z tym projektem do profesjonalnych grafików, czy też skorzystasz z własnych umiejętności oraz dostępnych graficznych kursów internetowych. 

7. Nie ma konkretnego wymiaru czasu, jaki powinno zająć tworzenie loga dla firmy czy produktu. Jeśli uznasz, że zamierzony efekt został osiągnięty, to oznacza, że Twoje logo jest gotowe do użycia.


Podsumowując, dobre logo jest bardzo ważnym elementem identyfikacji wizualnej przedsiębiorstw. Logo, tak samo jak nazwa firmy, odpowiedzialne jest za pierwsze wrażenie. Pamiętaj, więc, aby do procesu projektowania logo podejść rzetelnie i odpowiedzialnie.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm