Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Nazwa dla firmy: historia LEGO

Któż nie zna najbardziej rozpoznawalnej nazwy zabawek dla dzieci? Czerwony kwadrat z białym napisem instynktownie kojarzy się z najsławniejszymi klockami na świecie.

Pomysłodawcą dla  Lego był duński stolarz Ole Kirk. W 1932, we wsi Billund w Danii, założył swoje przedsiębiorstwo produkcyjne. Początkowo w ofercie były składane drabiny i drewniane zabawki. Co bardziej szokujące - jego pomocnikiem i jednocześnie partnerem biznesowym stał się wtedy jego dwunastoletni syn.

nazwa Lego

Sama nowa nazwa dla firmy wzięła się od pierwszych sylab duńskiego "leg godt" czyli sformułowania znaczącego "dobra zabawa". Jednocześnie okazało się, że w języku łacińskim "lego" oznacza "naukę" i "łączenie się" co okazało się bardzo adekwatne w odniesieniu do produkowanych zabawek.

Większość intuicyjnie kojarzy słowo klocek z produktami tej firmy i każdy choć raz miał styczność z klockami Lego. W 2009 roku, mimo światowego kryzysu ekonomicznego, duńska firma 22% wzrostu sprzedaży oraz 63% wzrostu zysków. To także zasługa dobrze stworzonej nazwy dla firmy.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm