Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Etymologia nazwy i logotypu firmy Nike

 

Nike – amerykańska firma, topowy światowy producent obuwia, odzieży i akcesoriów sportowych. Firma została założona w  1964 roku  w Washington County przez Billa Bowermana i Philipa Knighta. Jako nazwę firmy przyjęto: Blue Ribbon Sports, używano też akronimu BRS.

Firma zajmowała się początkowo dystrybucją japońskiego obuwia Onitsuka Tiger. Obuwie było rozprowadzane wśród uczestników biegów w stanie Oregon. Wkrótce do oferty firmy dołączyły też   modele butów ich własnego projektu. Pierwszy sklep BRS w Santa Monica powstał w 1966 roku. Następnie w 1971 r. BRS skończyła współpracę z Onitsuka. Wtedy też  wypuszczona została na rynek pierwsza samodzielna linia obuwia nazwaną „Swoosh”. Latem tego roku firma zaprezentowała model butów dla piłkarzy- nazwa produktu brzmiała „Nike”. Nazwa ta inspirowana była imieniem greckiej bogini wojny i zwycięstwa i miała przywodzić na myśl ich posiadaczom sukces w sportowej rywalizacji.    

 

nazwa dla firmy sportowej          Żródło: fotolia.com                 

W 1972 roku firma rozszerzyła markę Nike na całą linię nowego obuwia promowanego wśród biegaczy. Wówczas koncern podpisał pierwszy w historii przemysłu odzieży sportowej kontrakt na wyłączność z  Ilie Năstase. Ten rumuński  tenisista miał promować nazwę dla produktów poprzez noszenie butów Nike.
Markę Nike promowały także takie gwiazdy sportu jak m.in. Michael Jordan, Andre Agassi, Roger Federer, siostry Williams itd.
Za projektowanie logo Nike w 1971 roku była odpowiedzialna Carolyn Davidson, która otrzymała za nie tylko 35 dolarów. Projekt logo mającego znajdować się na boku buta zlecił prezes BRS -Phil Knight. Od tamtego okresu logo  Nike nazywa się  „Swoosh”. Obrazuje ono skrzydło ze słynnego posągu greckiej bogini zwycięstwa, który był źródłem inspiracji dla wielu wielkich i odważnych wojowników. Według legendy, Grecy mawiali: "Gdy idziemy do walki i wygrywamy, mówimy, że jest Nike".   

 


 

W roku 1978 firma zmieniła nazwę z BRS na Nike . W 1988 roku powstał jeden z najbardziej znanych sloganów na świeci po dzień dzisiejszy, a mianowicie : "Just do it" (pol. Po prostu to zrób). Logo zostało zarejestrowane jako znak towarowy (1995r.) i stało się symbolem identyfikacyjnym Nike. Poza tym było jednym z istotniejszych czynników w ogólnym sukcesie firmy.

Wysoka jakość, oryginalność, innowacyjność, użycie wysokich technologii oraz stylowy wygląd - te cechy marka Nike wymienia jako swoje synonimy.

Wysoka jakość, oryginalność, innowacyjność, użycie wysokich technologii oraz stylowy wygląd - te cechy marka Nike zaznacza swooshem by pokazać, że do niej przynależą.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm