Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Historia nazwy marki Maybelline

 

Maybelline to nazwa firmy kosmetycznej, która  powstała w 1915 roku. Została założona przez nowojorskiego chemika- Thomasa L. Williamsa, który opracował też skład pierwszej maskary. 

Inspiracją do stworzenia,a później produkcji i sprzedaży  produktu do stylizacji rzęs była siostra Williamsa. Otóż Thomas L. Williams chcąc pomoc swojej siostrze w oczarowaniu jej ukochanego  ukręcił dla niej  z tlenku węgla i wazeliny  tusz do rzęs w płynie.
Nazwa dla firmy Maybelline powstała z akronimu imienia siostry Thomasa L. Williamsa -Maybel oraz słowa „vasline” (wazeliny), czyli składnika rewolucyjnego produktu.
Co ciekawe, siostra kreatywnego chemika oczarowała wybranka i wkrótce wyszła za niego za mąż. Thomas L. Williams, uradowany tym sukcesem postanowił założyć firmę o nazwie Maybelline Company.

Ten plakat reklamuje pomadkę do ust marki Maybelline.

Pierwszy nowoczesny tusz do rzęs wprowadzono na amerykański rynek w 1917 roku. Zapotrzebowanie na ten kosmetyk było tak duże, że w 1932 r.  w amerykańskich drogeriach zainstalowano  samoobsługowe szafy. Wówczas jeszcze tusz dostępny był w postaci kamienia, więc konsumentki musiały same go rozcieńczać. Firma Maybelline Company  w 1960 roku wprowadziła na rynek produkt, którego bazą była woda. Nazwa dla produktu brzmiała:  tusz do rzęs w spirali Ultra Lash. Kolejnymi sukcesami firmy były: wodoodporna  maskara,oraz tusz Great Lash, który został uznany za kultowy, a jego formuła nadal jest  pilnie strzeżoną tajemnicą.
Od 1996 roku Maybelline Company  jest własnością koncernu L' Oreal. Produkty pod marką Maybelline są sprzedawane na całym świecie. Od 1991 reklamuje je hasło:  „Maybe she's born with it. Maybe it's Maybelline”, czyli  „Może to jej urok, może to Maybelline”.

Plakat reklamowy  marki Maybelline poz zmianie na MNY

W 2004 roku nastąpiła oficjalna zmiana nazwy firmy na Maybelline New York. Przesłanką do zmiany namingu była chęć przypisania produktom firmy cech kojarzących się  z miastem Nowy Jork.  Uwzględniając następujące elementy Nowego Jorku jak: kolor, urok , rozmiar charakter i sukces tego miasta , Maybelline dopasowało swój styl do NY.  Połączenie technologii i dobrego wyczucia trendów, pozwala firmie wytwarzać nowatorskie kosmetyki owiane  miejskim klimatem.

 

 

Ciekawostki:

  • Co 1,9 sekundy na terenie USA sprzedaje się  jedno opakowanie  kosmetyku  Maybelline
  • Tusze podkręcające Maybelline jako bazowy składnik stosują woski owocowe, np. oliwkowy itp.
  • Na wodoodporność maskary wpływa włączenie w jej skład żywicy.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm