Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Historia marki Knorr

logo marki Knorr

Knorr  jest marką produktów żywnościowych, która należy do Unilever - korporacji o zasięgu międzynarodowym. Firma Knorr jak i cały jej system identyfikacji wizualnej weszły w skład  portfolio koncernu Unilever i zajmuje w nim obecnie pierwszą pozycję.
Co ciekawe pomimo przejęcia przez Unilever główna siedziba Knorr nadal znajduje się w Niemczech przy ulicy Knorrstrasse 1.


Historia marki Knorr zaczyna się w 1838 roku, kiedy to urodzony w Meerdorf (w pobliżu Brunszwiku w Niemczech) Carl Heinrich Knorr postanowił wybudować w Heilbronn fabrykę do suszenia i mielenia cykorii. Carl Heinrich Knorr wraz z synami jako pierwsi wprowadzili na rynek szybką i łatwą w przygotowaniu żywność w przystępnej cenie. Następnie po przeprowadzeniu serii doświadczeń opartych na suszeniu warzyw i przypraw smakowych Knorr zachowując naturalne składniki żywności rozwinął system jej konserwowania.  Knorr'owie pierwsze próby pakowania zup podjęli w 1873 roku. Zupy te początkowo były mieszanką: mąki, suszonych warzyw i grzybów. Knorr'owie jako pierwsi na świecie wprowadzili: koncentrat do zup, bulion w kostkach oraz Bulionetkę - bulion w postaci żelu,  kategorię Fixów.

Nazwa dla firmy i marki Knorr powstała na bazie nazwiska jej założyciela - Carla Heinricha Knorr'a. Z kolei firmowy system identyfikacji wizualnej swój początek bierze od logotypu marki Knorr. Projekt logo, którym marka Knorr posługuje się do dzisiaj stworzony został przez Carla Heinricha Knorr’a i jest to oryginalny podpis założyciela firmy. Choć obecny logotyp Knorr'a jest ósmym od momenty powstania marki, to jednak sam kształt odręcznego podpisu Carla Heinricha Knorr ’a się nie zmienił. Dlaczego w logotypie nadal stosuje się kaligraficzną sygnaturę?
Otóż odręczny podpis zawarty w logotypie ma przypominać o ludziach, którzy stoją  za marką. W ten sposób buduje się klimat oparty na bezpośredniości i szczerości, a te cechy zwłaszcza w epoce kontaktów wirtualnych są bardzo doceniane przez konsumenta. 


Reklama marki Knorr na brytyjskim rynku.

Ciekawostki:

  • Knorr sprzedaje swoje produkty (buliony, przyprawy, sosy, zupy, Nudle, Dania gotowe, Fixy, Gorący Kube )  w ponad 100 krajach na świecie.
  • Po raz pierwszy na  światowym rynku Fixy pojawiły się w 1908 roku, a w Polsce w 1993 roku.
  • Konsumenci i eksperci przyznali w styczniu 2012 roku marce Knorr miano supermarki, Knorr otrzymał wówczas tytuł Superbrand 2012.

 

 

 


Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm