Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

ABSOLUT CITIES czyli absolutnie kreatywna kampania

 

Inicjatorem kampanii ABSOLUT CITIES jest szwedzka marka wódki ABSOLUT VODKA.


Kampania reklamowa ABSOLUT CITIES złożona jest z międzynarodowej kolekcji portretów  miast zlokalizowanych w różnych rejonach świata. Co istotne portrety miast nie są standardowe, gdyż przedstawione na nich charakterystyczne dla danego miasta budynki, miejsca, czy  wydarzenia dopasowano do wizji marki Absolut. Zawierające elementy związane z systemem identyfikacji wizualnej marki fotografie gromadzone są w galerii ABSOLUT VODKA od 1987 roku. W przeważającej części portretów uwieczniony został charakterystyczny kształt słynnej butelki Absolut Vodka. Jak łatwo się domyślić naming dla kampanii inspirowany był właśnie fotografiami miast w interpretacji marki Absolut.

 Plakaty reklamowe są składnikiem identyfikacji wizualnej marki.Pierwsze zdjęcie kolekcji ABSOLUT CITIES  - 1987 rok.Pomysł na kampanię powstał pod wpływem promowanej w Los Angeles wódki Absolut L.A. Stąd też pierwszym zdjęciem kampanii jest fotografia basenu, który kształtem przypomina markową butelkę – zdjęcie wykonano w 1987 roku. Kolekcję zdjęć zaczęto tworzyć od fotografii amerykańskich miast, następnie kampanię rozszerzano na całą Amerykę Północną, później również na Europę, Afrykę, Azję i Amerykę Łacińską. Do portretów miast dołączyły także fotografie przedstawiające nietypowe obszary świata, jak np. Amazonię czy Transylwanię. Warto dodać, że w zbiorach marki znajduje się niekiedy kilka zdjęć jednego miasta, lecz pokazujących je z innej perspektywy.
Kampania reklamowa ABSOLUT CITIES była regularnie prezentowana na trzeciej stronie okładki amerykańskiego Newsweeka (później dołączyły do niego również wydania z innych krajów). Reklama prasowa przedstawiała jedną ze zgromadzonych fotografii miast. Co ciekawe na sąsiadującej z nią stronie Newsweek zamieszczał artykuł, który opisywał interesujące informacje turystyczne takie jak np. lokalizacja i status restauracji, barów, hoteli zlokalizowanych w danym mieście. Dodatkowo kampania zaistniała dzięki pojawieniu się oryginalnych fotografii na pocztówkach.
W 1998 roku do kolekcji ABSOLUT CITIES dołączone zostały również trzy polskie miasta - Kraków, Warszawa i Gdańsk.
Omawiając kampanię reklamową ABSOLUT CITIES należy wspomnieć, że wybór fotografii i rozplanowanie kampanii marka Absolut zleciła  agencji reklamowej TBWA.
Entuzjaści fotografii należących do kolekcji ABSOLUT CITIES mogli je obejrzeć  podczas wystawy trwającej od 8 do 31 grudnia 2005 r. w klubie 1955, zlokalizowanym w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wydarzenie było promowane przez  miesięcznik „Cafe Magazyn”.
Podsumowując należy stwierdzić, że  kreatywna kampania reklamowa ABSOLUT CITIES wywołała spore poruszenie w środowisku reklamowym.d

d

s

s

Przykładowe zdjęcia z kolekcji ABSOLUT CITIES - od góry:

Wenecja z 1994 roku, Bangkok  z 2000 roku, Londyn z 1995 roku i Gdańsk z 1998 roku.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm