Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Słodka historia E.Wedla


logo Wedel

W 1851 roku Karol Wedel założył swoją pierwszą fabrykę czekolady w Warszawie przy ulicy Miodowej. Nazwa firmowa producenta słodyczy posiada więc historię liczącą już ponad 160 lat.


W 1862 roku Karol Wedel przekazał firmę swojemu synowi - Emilowi Wedlowi, który rozwinął asortyment produktów, stworzył sieć sklepów firmowych oraz rozszerzył zasięg sprzedaży wybornych wedlowskich słodyczy.
Co ciekawe - Emil był pierwszym urodzonym w Polsce członkiem rodu Wedlów, jego ojciec - Karol Wedel, był z pochodzenia Niemcem, a doświadczenie cukiernika nabył w Berlinie, Paryżu i Londynie.
Ze względu na renomę wedlowskich produktów słodycze te były często podrabiane. Dlatego też od 1869 roku tłoczono znak towarowy na produktach. Za znak firmowy obrano nazwisko właściciela zraz z pierwszą literą jego imienia. Do dzisiaj E. Wedel jest rozpoznawalnym logiem firmy.                     

 

Powstała w latach 1893-1894 kamienica przy ulicy Szpitalnej w Warszawie  nazywana jest pomnikiem działalności Emila Wedla. Na jej tyłach usytuowano nowoczesną jak na ówczesne czasy fabrykę słodyczy, a w samym budynku kamienicy, od frontu, otworzono istniejący do dziś Staroświecki Sklep i Pijalnię Czekolady.
Ze względu na zainteresowanie słodyczami firmy oraz jej politykę eksportową ok. 1936 roku nazwy produktów wytwarzanych przez rodzinę Wedlów  można było znaleźć w sklepach firmowych w Paryżu, Londynie a nawet w  Ameryce Północnej czy Japonii.
Po II wojnie światowej firma przestała należeć do rodziny Wedlów i  przez następnych 50 lat przynależąc do państwa nastąpiła, wymuszona z przyczyn politycznych zmiana nazwy firmy (renaming) na  „22  lipca”, często z towarzyszącym mu dopiskiem „dawny E.Wedel”.

Po odzyskaniu przez Polskę suwerenności firma przez kilka lat znajdowała się pod zwierzchnictwem PepsiCo. W 1999 roku znana brytyjska firma produkująca czekoladę - Cadbury włączyła jedną z najstarszych polskich firm do swojego portfolio. Wówczas nastąpiła kolejna zmiana nazwy firmy, która zaczęła działać pod nazwą Cadbury Wedel sp. z o.o.

nazwa marki Wedel


W 2010 r. spółkę Cadbury Wedel zakupił amerykański  koncern spożywczy – Kraft Foofs.  Na bazie decyzji Komisji Europejskiej, która chcąc zapobiec monopolizacji czekolad m. in. na polskim i rumuńskim rynku przez  Kraft Foofs wskazała konieczność sprzedaży Wedla. W ten sposób logo, sklepy, sieci pijalni czekolady  oraz fabryki w Warszawie przejął japoński koncern wielobranżowy  Grupa LOTTE.
Firma E.Wedel zapewnia, że choć wiele się zmieniło, to wedlowskie czekolady  wciąż potrafią nadać życiu smak.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm