Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

IKEA, czyli jak z lasów na południu Szwecji dotrzeć do ponad 40 krajów na całym świecie?

Ikea zapewnia sprzęty budujące nastrój.

Living room. IKEA za misję wyznaczyła sobie, by zapewniać sprzęty budujące nastrój.

 

IKEA  jet prywatną, międzynarodową firmą, która  specjalizuje się  produkcją  i sprzedażą detaliczną mebli oraz artykułów dekoracyjnych. Założycielem firmy IKEA był  Ingvar Kamprad, który w 1943 roku powołał ją do istnienia. Co niezwykle miał on wówczas 17 lat, a fundusze wykorzystane na założenie własnej firmy uzbierał z nagród otrzymanych za dobrą naukę.


Nazwa dla firmy - IKEA - została utworzona od inicjałów właściciela (I.K.) oraz pierwszych liter nazw Elmtaryd (E) oraz Agunnaryd (A), farmy i parafii gdzie Ingvar Kamprad dorastał.

 

 

Nazwa dla firmy - IKEA - została utworzona od inicjałów właściciela (I.K.) oraz pierwszych liter nazw Elmtaryd (E) oraz Agunnaryd (A), farmy i parafii gdzie Ingvar Kamprad dorastał.

Logotyp marki IKEA.


IKEA najpierw sprzedawała pióra, portfele, ramki do obrazów, obrusy, zegarki, biżuterię i nylonowe pończochy. Meble w  asortymencie IKEA pojawiają się w 1948 roku. Początkowo były one produkowane przez lokalnych wytwórców w lesie niedaleko domu Ingvara Kamprada.
W latach 1960-70 można już mówić o wykształceniu się  Konceptu IKEA. Otwierane są nowe sklepy, powstają meble-ikony IKEA takie jak np. fotel POÄNG  czy regał BILLY.
Przez lata, które minęły, Grupa IKEA rozrosła się w międzynarodową markę, zatrudniającą ok. 131 tysięcy pracowników w ponad 40 krajach, z wartością sprzedaży wynoszącą ponad 24,7 mld euro rocznie.
Warto zauważyć, że wszystkie spółki tworzące grupę IKEA, należą do holenderskiego koncernu INGKA Holding. Obecnie właścicielem nazwy dla firmy - INGKA Holding i dóbr z nią związanych jest fundacja Stichting INGKA.

 

Co ciekawe - Polska zaraz za Chinami stała się najważniejszym producentem mebli sprzedawanych w sklepach IKEA na całym świecie. Pierwszy kontrakt z polskim przedsiębiorstwem - Fameg IKEA podpisała w 1961 roku, by już w 2010 roku współpracować z 60 polskimi producentami mebli.
Interesujące jest też to, że katalog Ikea wydrukowano do tej pory w 27 językach, w 55 wersjach.


IKEA za misję wyznaczyła sobie, by zapewniać sprzęty budujące nastrój.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm