Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Nazwa dla firmy transportowej

 

Przy obecnym tempie rozwoju rynku, zapotrzebowanie na usługi transportowe stale rośnie. Ludzie coraz więcej podróżują, a firmy produkcyjne eksportują swoje towary na szeroką skalę.  Konkurencja na rynku stale rośnie. Zatem, o czym pamiętać i jak nazwać firmę transportową, aby wyróżniała się ona na rynku?

nazwa dla firmy transportowej

Źródło: istockphoto.com


Wymogi formalne nazwy dla firmy transportowej

Na początku przypomnijmy kilka kwestii formalnych. Przyjmijmy założenie, że otwieramy jednoosobową działalność gospodarczą. Nazwę nowo zakładanej firmy transportowej musimy zadeklarować już na samym początku jej rejestracji podczas wypełniania wniosku CEIDG-1. Elementem obligatoryjnym jest wpisanie imienia i nazwiska właściciela danego przedsiębiorstwa. Pozostała część ze względów formalnych jest tylko częścią dodatkową i dobrowolną. 

Czasem bywa tak, że wybrana pierwotnie nazwa się nie sprawdza... Czy można zatem zmienić nazwę firmy w trakcie trwania jej działalności? Tak! Wystarczy dokonać zmiany na wniosku CEIDG-1, pamiętając o tym, że zmianie podlegać mogą jedynie te elementy, które uznawane są za obligatoryjne (wyjątkiem jest zmiana nazwiska przez właściciela np. na skutek zawarcia związku małżeńskiego)

Podstawowe trendy nazw firm transportowych

A teraz do rzeczy...Zanim postanowimy jak nazwać firmę transportową, powinniśmy wziąc pod uwagę kilka następujących kwestii. Firmy transportowo-spedycyjno-logistyczne (TSL) charakteryzują się dużą różnorodnością działania i szerokim zakresem odbiorców. Wyróżniamy na przykład transport pasażerski, ale również zaopatrzeniowy, dlatego też odpowiednia nazwa powinna być adresowana, do konkretnego rodzaju odbiorców. Na samym początku warto określić kilka elementów specyfiki planowanej działalności, np. czy planujemy transport lądowy, powietrzny, czy też wodny. Taki zabieg pozwoli nam nieco ograniczyć zakres poszukiwań odpowiedniej nazwy dla firmy transportowej.

Przy wyborze nazw dla firm transportowych zwrócić trzeba uwagę na obecność pewnych „trendów”. Wiele firm chętnie wykorzystuje w swoich nazwach bardzo popularne elementy związne z całą branżą. Na początek przyjrzyjmy się liniom lotniczym, gdzie widoczne są konotacje z niebem i lataniem na przykład EurowingsSky, EuropeAir, FranceFlydubai. Firmy lądowe z kolei często w swoich nazwach zamieszczają słowa nawiązujące do podróży dwu- i jednośladami:Auto MagColtrans, czy Speed Trans. Firmy transportu wodnego natomiast chętnie wykorzystują skojarzenia z wodą i tym co się z nią bezpośrednio łączy np. Water Taxi Tours i Trans Marine. 

Należy jednak pamiętać, że jest to tylko jedna z wielu możliwości tworzenia nazwy dla firm transportowych i nie należy się na nich sztywno wzorować. Jaki jest bowiem sens tworzenia kolejnej nazwy firmy z serii „Kowalski-Trans”? Taka nazwa byłaby tylko jedną z wielu, które obecnie zalewają rynek. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu i stworzyć nazwę, która będzie oryginalna. Świetnym przykładem dobrej, pomysłowej nazwy jest firma Truck Gigant, której nazwa i logo prezentują się następująco

nazwa dla firmy transportowej

O czym warto pamiętać?

Przy tworzeniu nazwy powinniśmy pamiętać o kilku aspektach:

  • Zgodność z wymogami prawa – Nazwa firmy transportowej musi być przede wszystkim zgodna z normami prawnymi. Należy zatem pamiętać, że obowiązują inne wymogi przy nazywaniu spółek kapitałowych, spółek cywilnych, spółek osobowych itd.
  • Poprawność gramatyczna i językowa – Uważa się, że rzetelna nazwa, aby wzbudzić zaufanie potencjalnych klientów, powinna cechować się właściwymi zasadami gramatyki i ortografii. Nie powinna także zawierać wulgaryzmów ani słów uważanych za obraźliwie.
  • Merytoryczny przekaz – nazwa dla firmy transportowej powinna kojarzyć się z tą właśnie branżą i nie wprowadzać odbiorców w błąd.
  • Uniwersalność językowa nazwy – Aspekt ten jest ważny, szczególnie, jeśli planujemy działalność w skali międzynarodowej. Dzięki temu unikniemy niezręcznych sytuacji, jakimi popisało się kilka światowej sławy przedsiębiorstw. Na przykład firma Chevrolet, która wypuściła model samochodu o nazwie Chevrolet Nova, co w języku hiszpańskim oznacza – nie jedzie.
  • Sprawdzanie znaków towarowych – Przy wyborze nazwy należy sprawdzić, czy dany znak towarowy nie jest zastrzeżony. Użycie takiego znaku byłoby bowiem jednoznaczne ze złamaniem prawa.
  • Domeny – Ostatnią wskazówką dotyczącą wyboru nazwy dla firm transportowych jest sprawdzenie dostępności podstawowych domen internetowych. Pożądana bowiem sytuacją jest, aby nazwa firmy i nazwa domeny były ze sobą zbieżne. Ma to podstawowe znaczenie aby nasza firma była lepiej pozycjonowana w sieci.

 

Podsumowując, wybór nazwy to ważny etap zakładania działalności i nie należy go bagatelizować. Nazwa ta będzie bowiem wizytówką naszej firmy. Nie ma gotowego przepisu, jak nazwać firmę transportową. Jeśli jednak będziemy się kierować powyższymi wskazówkami, zdrowym rozsądkiem, ale też kreatywnie podejdziemy do sprawy na pewno uda nam się wymyślić coś odpowiedniego.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm