Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Mitsubishi - nazwa dla firmy z tradycjami

Tworzenie nazw firm - przykład Mitsubishi

Mitsubishi obecnie kojarzy się głównie z japońskimi samochodami osobowymi i transportowymi. Początkowo nazwa firmy brzmiała Tsukomo Showkai a jej specjalizacją była żegluga. Założone w 1871 przez Yataro Iwasakiego przedsiębiorstwo transportowe dopiero trzy lata później przyjęło nową nazwę. Zmiana nazwy firmy (renaminig) okazała się skuteczna i trwała ponieważ firma do dnia dzisiejszego występuje pod nową nazwą: Mitsubishi.

 

Słowo pochodzące z języka japońskiego można tłumaczyć dosłownie jako "trzy diamenty". "Mitsu" oznacza liczbę trzy natomiast "bishi" to "diament" (inne źródła podają, że jest to zmienione fonetycznie słowo "hishi" – "orzech wodny"). Skąd tak oryginalna nazwa dla firmy? Wiąże się ona bezpośrednio z logo firmy, które powstało z połączenia dwóch herbów: rodziny Iwasaki i klanu Tosa. Pierwszy składał się z trzech różnej wielkości kwadratów, a drugi z trzech liści orzecha ułożonych w kształt dzisiejszego symbolu Mitsubishi.

nazwa dla firmy Mitsubishi

Źródło: Fotolia.com

Zanim z taśm produkcyjnych Mitsubishi zjechał pierwszy samochód minęło 50 lat. Dzisiaj firma jest częścią Mitsubishi Group, konsorcjum kilkunastu niezależnych spółek a trzy diamenty połączone ze sobą wierzchołkami są znakiem rozpoznawczym i podstawą systemu identyfikacji wizualnej firmy (SIW). Jest to doskonały przykład ciekawie i oryginalnie stworzonej nazwy dla firmy.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm