Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Historia komunikacji według marki AT&T

 

AT&T  jest to amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne, które zostało założone 3 marca 1885 roku w celu stworzenia ogólnokrajowej sieci telefonicznej. Nazwa dla firmy jest  skrótem od  American Telephone and Telegraph. Prace nad tworzeniem ogólnoamerykańskiej sieci telefonicznej firma AT&T rozpoczęła od Nowego Jorku.

W 1892 roku  sieć dotarła do Chicago, a 23 lata późnej do San Francisco. Radiowa  łączność transatlantycka zapewniana przez  AT&T została uruchomiona w 1927 roku, z kolei w 1957 roku AT&T udostępniło łączność kablową. Po tak znaczących działaniach firma zaczęła bardzo szybko się rozwijać i 8 stycznia 1982 roku Departament Sprawiedliwości USA przyznał jej miano monopolisty. Wartość firmy spadła o 70% przez wydzielenie z AT&T 1 stycznia 1984 roku siedmiu regionalnych oddziałów. W 1996 roku  AT&T wyodrębniła ze swojej struktury również  działy produkcyjne i technologii zwane  Bell Laboratories, z których powstała spółka o namingu  Lucent Technologies.

 

 

Ze względu na spadek  znaczenia rozmów dalekodystansowych, które pozostały w gestii AT&T, przedsiębiorstwu coraz trudniej było utrzymać pozycję lidera. Potwierdzały to wiadomości opublikowane 27 stycznia 2005 w najsłynniejszym amerykańskim dzienniku New York Times. Wspomniany artykuł podawał, że jedna ze spółek-córek  AT&T, a mianowicie powstała w 1984 r. SBC Communications  negocjuje wykupienie AT&T. Transakcja wykupu odbyła się 8 listopada 2005 roku i w jej wyniku SBC Communication przeszło rebranding., który polegał na rezygnacji z nazwy  SBC Communication i przyjęcie słynnego namingu AT& T. Aktualna siedziba firmy znajduje się w Whitacre Tower, w Dallas, w stanie Texas.  AT& T przeniosła się do tego budynku w 2008 roku, wcześniejszą siedzibą znajdowała się w San Antonio w stanie Texas.

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.

Modyfikacja projektu logo marki AT&T.


Omawiając historię firmy AT& T warto również wspomnieć o najważniejszym składniku jej systemu identyfikacji wizualnej, a więc o projekcie logo. Znak firmowy został stworzony w 1983 roku przez Saula Bassa - był to biała kula z niebieskimi poziomo ułożonymi paskami. Logo przeszło redesign, w wyniku którego projekt zyskał wrażenie trójwymiarowości. Logo nazywane jest przez Amerykanów „Gwiazdą Śmierci”, gdyż kojarzone jest z  serią filmową „Gwiezdne Wojny”


CIEKAWOSTKI:

  • W laboratoriach firmy AT& T- Bell Laboratories powstały takie rozwiązania jak  np. tranzystor, system operacyjny Unix, języki C,  C++  oraz AWK.  Warto podkreślić również, że jedenastu pracowników Bell Labs otrzymało Nagrodę Nobla.
  • W okresie 2007- 2011  AT& T pełniła funkcję sponsora zespołu Williams F1.
  • AT& T  od 30 maja 2012 jest sponsorem teamu Red Bull Racing.

 

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

Przykładowe plakaty reklamowe marki AT&T autorstwa Guido Daniele.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm