Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Dobre logo dla firmy

 

Logo jest bez wątpienia wizytówką firmy. Na nic się zdadzą wszelkie kampanie reklamowe, gdy logo jest nierozpoznawalne lub po prostu źle przygotowane. Spróbujemy nakreślić kilka cech, które charakteryzują dobre logo firmy i sprawdzimy, czy zaproponowane cechy mają przełożenie w praktyce.

 
Kilka porad, które pomogą Ci w stworzeniu logo firmy 

 
1. Estetyka wykonania
Jest to ważna cecha każdego dobrego logo firmy. Jest to punkt wyjścia dla kolejnych cech projektu. Estetyczne logo nie posiada więcej niż trzy kolory – warto również zapoznać się ze znaczeniem kolorów w biznesie. Nie używaj jaskrawych, ale też ponurych barw. Zwróć uwagę na rodzaj czcionek w logo: jeżeli Twoja firma ma charakter dynamiczny, np. szkoła bokserska, skorzystaj z ostrych linii fontów, a gdy zakładasz, np. przedszkole, zastosuj linie miękkie. 


2. Prostota
Jak już wcześniej zostało wspomniane, prostota wynika z estetyki wykonania. Używając najwyżej trzech kolorów, logo ciągle pozostaje klarowne. Mózg nie zapamięta szczegółów, ale przejrzyste logo firmy na pewno zapadnie w pamięć. Sprawdźmy to: przypomnij sobie logo popularnych marek samochodów, np. Audi, Mercedes czy Opel. Widzisz je?  I to jest właśnie dobry, prosty znak. 

dobre logo dla firmyŹródło: pl.fotolia.com
 

 

3. Uniwersalność
Ten punkt oznacza, że logo powinno być tak zaprojektowane, aby można go było wykorzystać na wiele sposobów: od wizytówki, poprzez druk na tkaninie lub folii, grafice na stronie internetowej na wielkim, miejskim billboardzie kończąc. Dlatego logotyp powinien być projektowany w wersji wektorowej, np. w Corelu, a nie rastrowej, np. Photoshop.


4. Dopasowanie
Tutaj oprócz estetyki, która jest niezwykle ważna, trzeba obowiązkowo pamiętać o dopasowaniu do branży. Unikalne logo firmy musi wyrażać jej strategię komunikacji przedsiębiorstwa. Często się zapomina, że logo przede wszystkim powinno nieść odpowiednie przesłanie. Należy w tym celu określić przesłanie, jakie niesie Twoja firma, i coca cola logowyrazić je w nowym logotypie firmy. 


5. Ponadczasowość
Logo powinno przetrwać próbę czasu. Przetrwa, jeżeli przy projektowaniu nie będziemy się kierować aktualnymi trendami. Jeżeli masz już logo, wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno bardzo, ale to bardzo ważne pytanie: czy logo będzie tak samo dobre za 5 czy 10 lat? 

Projektowanie logo firmy rzeczywiście nie jest najłatwiejszą rzeczą, jednak przy odrobinie zaangażowania, każdy moze sobie z tym zadaniem poradzić. Jeżeli nie czujesz się dobrze w roli marketera – projektanta – grafika, śmiało zgłoś się do agencji reklamowej, która zaprojektuje rewelacyjne logo dla Twojej firmy.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm