Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Historia namingu najstarszej marki broni palnej na świecie

Beretta to najstarsza marka broni palnej na świecie

 

 

Najstarszą i jedną z najsłynniejszych marek  broni na świecie jest Beretta.
Nazwa dla firmy i marki pochodzi od włoskich rusznikarzy o nazwisku Beretta


Pierwsza wzmianka o pracującej w okolicy północnowłoskiego miasta Brescia rodzinie Beretta pochodzi z 3 października 1526 roku, kiedy to Bartholomea Berettę odnotowano jako dostawcę 185 luf do arkebuzów wyprodukowanych dla Republiki Weneckiej. Dla czytelników nie obeznanych z terminologią broni palnej wyjaśniam, że arkebuzy to długie strzelby stosowane w średniowieczu, a  zastąpione  później muszkietami.

 


Oficjalnie przedsiębiorstwo  Beretta założono w 1680 roku.
Tajniki zawodu przekazywało się wówczas  z pokolenia na pokolenie, dlatego też wyrobem broni wojskowej i myśliwskiej sygnowaną literami PB (skrót od Pietro Beretta) zajmowali się dalej Pietro Antonio Beretta (1791-1853) i Giuseppe Beretta (1840-1903). Firma rozkwitła w  niebezpiecznych dla Europy, ale idealnych dla rusznikarskiego biznesu czasach wojen napoleońskich. Wówczas właśnie Pietro Antonio podróżował po całych Włoszech i zbierał zamówienia na swoje produkty. Dlatego też można uznać, że współczesna historia marki Beretta rozpoczęła się od niego. Kolejnym przełomowym momentem dla historii marki Beretta była epoka faszyzmu we Włoszech. Italia Mussoliniego zamawiała np. pistolet maszynowy MAB (Moschetto Automatico Beretta - Automatyczny Muszkiet Beretty), które ze względu na swoją prostą, solidną konstrukcję oraz nazwę przywołującą skojarzenia z włoską tradycją spodobała się duce.


Wytwórni broni sprzyjał wybuch zarówno I jak i II wojny światowej - wówczas  wpływały liczne zamówienia na broń. Beretta stała się głównym dostawcą muszkietów i pistoletów dla armii włoskiej (np. pistolety M1934, M1935,  pistolet maszynowy M1938, karabiny M1 Garand,  cieszyły się dużym uznaniem włoskich żołnierzy).
Po zakończeniu II wojny światowej firma rozszerzyła produkcję broni sportowej i myśliwskiej.  Berett zyskała ogromy rozgłos dzięki sukcesom odniesionym za jej pomocą przez zawodników olimpijskich np. w Melbourne, Rzymie, Monachium, Montrealu, Moskwie, Los Angeles, Seulu, Barcelonie, Atlancie i Sydney czy Atenach. (W Atenach sportowcy posiadający w swoim wyposażeniu broń tego włoskiego producenta zdobyli: dwa złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale).
Beretta nie zaprzestała produkcji pistoletów - w latach 50-tych pojawił się pistolet z zamkiem ryglowanym M1951, pistolet maszynowy M12 oraz karabin BM59.  Lata 60-te i 70-te to okres gdy firma rodziny Beretta podjęło internacjonalizację -utworzyło filie w Grecji, Francji i USA. Rozwój firmy przyniósł skonstruowanie najbardziej znanego dziś pistoletu – Beretta 92. Ta uznawana za niezawodną i łatwą w konstrukcji broń już po 30 latach od swego powstania znalazła się w kaburach  policjantów  i żołnierzy z całego świata.
Stworzoną nazwę firmy (i jednocześnie markę) Beretty rozsławiła także branża filmowa. Warto dodać, że słynna dziewięćdziesiątka dwójka zyskała renomę i sławę dzięki hollywoodzkim produkcjom. Niemal wszyscy „good guys” w filmie posługują się tym modelem np. porucznik John McClane (Bruce Willis) w „Szklanych pułapkach”, sierżant Martin Riggs (Mel Gibson) w „Zabójczych broniach” czy Neo (Keanu Reeves) w „Matriksach” itd.
Warto także dodać, że James Bond w powieściach: „Casino Royale”, „Żyj i pozwól umrzeć”, „Moonraker”, „Diamenty są wieczne” i „Pozdrowienia z Rosji” w swoim arsenale dysponował bronią Beretta 418. Dopiero w kolejnej części cyklu - powieści „Dr. No” Bond zmienia broń na niemieckiego Walther PPK.
Wraz z rozwojem firmy zaczęła ona przejmować władzę nad innymi przedsiębiorstwami produkujących broń strzelecką. W ten sposób powstał holding Beretta Holding Group  składający się z: Fabbrica d'Armi Pietro Beretta S.p.A., Beretta USA i Luigi Franchi, Benelli Arms.
W latach 90. firma postanowiła rozszerzyć swój asortyment o linię odzieży w stylu country, torby, artykuły dekoracyjne oraz wyposażenia domu, które zapragnie mieć niemal każdy myśliwy lub pasjonat  strzelectwa w swoim domu.


CIEKAWOSTKA:
MAB była uważana przez żołnierzy za bardzo skuteczną i wygodną, co czyniło ją cennym nabytkiem. Dlatego też w filmie „Giuseppe w Warszawie” gdy pewien włoski żołnierz, który  wracając z frontu wschodniego zgubił w Warszawie swój pistolet maszynowy, to bardzo zależało mu na jego znalezieniu. Owa Beretta został znaleziona dopiero na końcu filmu. Upór w poszukiwaniu pistoletu prezentuje jak ważne wyposażenie stanowiła broń wyprodukowana przez firmę Beretta.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm