Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Co oznacza słowo SONY, czyli co nieco o historii nazwy dla firmy

Hasło reklamowe marki SONY:

 

Sony to japońskie przedsiębiorstwo powstałe 7 maja 1946 roku w Tokio. Jego założyciele to Masaru Ibuka i Akio Morita. Obecnie SONY uznawany jest za jednego z największych światowych producentów elektroniki użytkowej.

Firma wywodzi się od utrzymującego się z drobnych usług serwisowych instytutu badawczego Tokyo Tsushin Kenkyu-jo. Następnie na bazie  instytutu wyłoniła się nisko skapitalizowana firma - Tokyo Tsushin Kogyo Kabushiki Kaisha (w skrócie Totsuko), której głównym celem była produkcja sprzętu telekomunikacyjnego i woltomierzy.  W skutek trudności w wymowie i z zapamiętaniem pierwotnej nazwy w  1958 roku nastąpiła zmiana nazwy firmy na Sony. Na taki ruch zdecydowano się ze względu na  prostotę i  dwusylabowość słowa „sony”, które dzięki temu jest  łatwe do wymówienia w wielu językach oraz szybko przyswajane.
Etymologia nazwy Sony łączy się z  łacińskim słowem „sonus” czyli dźwięk oraz amerykańskim „sonny” oznaczającym w slangu  bystrego młodzieńca. Słowo „sonny” widoczne jest także w wewnętrznym PR firmy, gdyż  wspomniany powyżej  założyciel Sony- Akio Morita- określa swoich pracowników mianem „sonny boys od wizji i dźwięku”
Projektowanie logo dla firmy Sony zlecono w 1973 roku Yasuo Kuroki, który stał się później projektantem wzornictwa przemysłowego Sony.
Markę  na arenie międzynarodowej rozsławiło wprowadzenie i wylansowanie w 1979 roku  tzw. „walkmana”. Nazwa dla produktu -'walkman' -odnosiła się do przenośnego, zminiaturyzowanego odtwarzacza kasetowego, w którym głośniki zastąpiono słuchawkami.

 

Warto dodać, że zaprojektowane nazwy: walkman, pressman czy watchman są znakami firmowymi SONY. Ogromnym osiągnięciem firmy było też to, że  popularność produkowanych przez nią urządzeń spowodowała, że ich nazwy stały się praktycznie synonimami wszystkich tego rodzaju sprzętów, nawet jeśli nie były wyprodukowane przez Sony.
Sony opracowała i wypromowała również takie znaki firmowe jak: discman , trinitron, MiniDisc, konsole wideo PlayStation, pamięci Memory Stick, komputery VAIO itp.

 

d

Po przejęciu działu lustrzanek cyfrowych koncernu Konica Minolta w 2006 roku, firma Sony wprowadziła markę sprzętu fotograficznego pod nazwą Sony Alfa (Sony α).
Co ciekawe Sony poprzez przejęcie jest właścicielem studia filmowego Columbia Pictures, a Sony Music jest jednym z największych wydawców muzycznych na świecie.

 

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm