Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Tajemnicza historia Hugo Boss

 

Hugo Boss AG jest niemiecką firmą zajmującą się produkcją odzieży i perfum. Jej siedziba znajduje się w Metzingen. Firma została założona przez Hugo Ferdinanda Bossa w 1923 roku.
Nazwa dla firmy pochodzi od imienia i nazwiska jej założyciela.

 

dPortert założyciela marki Hugo Boss - Hugo Ferdinanda Bossa.
Źródło: Bundesarchiv Berlin 

 

Warto zaznaczyć, że ta słynna obecnie marka miała też ciemniejsze okresy w swojej historii. Zapoczątkował je panujący wówczas kryzys finansowy i związana z nim groźba bankructwa firmy. Następny ciemny okres dla wizerunku marki powiązany jest z faktem wstąpienia w 1931 roku Hugo Ferdinanda Bossa do NSDAP (czyli Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników) i podzielaniem przez niego poglądów Hitlera.
W 1932 roku Heck Walter wraz z  Karlem Diebitsch'em (SS-Oberführer) opracowali projekt  jednolitego, całkowicie czarnego munduru SS. Z tego też względu już w drugiej połowie 1932 roku firma Hugo Boss rozpoczęła produkcję na rzecz niemieckiej armii. Oprócz wspomnianych mundurów SS firma Hugo Boss produkowała również mundury SA, mundury Wermachtu oraz Hitlerjugend. Zdecydowanie niechwalebnym zdarzeniem w historii Hugo Boss było również wykorzystywanie do pracy w zakładach robotników przymusowych, których zakwaterowano na terenie fabryki w bardzo złych warunkach. Jeńcy i przymusowi robotnicy pochodzili z Francji, Polski, Belgii, Włoch, Austrii i Czechosłowacji.


Po zakończeniu II wojny światowej, za wspomniane powiązania z nazistami,  Hugo Ferdinand Boss został pozbawiony czynnego prawa wyborczego i ukarany grzywną w wysokości 100.000 marek. Zmarł w 1948 roku, ale jego firma przetrwała. Spektakularnym wydarzeniem dla marki był rok 1985, gdy w sklepach ukazały się pierwsze perfumy, na których znajdował się projekt logo marki Hugo Boss. W roku ukazania się pierwszego zapachu Hugo Bossa firma weszła na giełdę.
Aby ocieplić swój wizerunek firma Hugo Boss od 1996 roku – co dwa lata sponsoruje Nagrodę im. Hugo F. Bossa. Laureatami tej nagrody są artyści lub też grupy artystyczne działające w różnorodnych dziedzinach szeroko pojętej sztuki plastycznej. Istotnym faktem dotyczącym nagrody jest brak ograniczeń związanych z wiekiem czy narodowością jej laureatów. Zwycięzca oprócz trofeum otrzymuje także  nagrodę pieniężną wynoszącą  100 000 USD. Przyznawaniem Nagrody im. Hugo F. Bossa zajmuje się  Muzeum Guggenheima w Berlinie.
Warto dodać, że na swojej stronie internetowej firma Hugo Boss przeprosiła wszystkich, którzy "ucierpieli w fabryce kierowanej przez Hugo Ferdinanda Bossa pod rządami narodowych socjalistów" i wyraziła głęboki żal z tego powodu. Impulsem do przeprosin było wydanie książki dotyczącej wojennej historii firmy  Hugo Boss. Autorem publikacji pt. „Hugo Boss, 1924-1945” jest  niemiecki historyk z Uniwersytetu Bundeswehry w Monachium - Roman Koester. Istotny jest tu fakt, że pomimo powiązań z nazistami, czyli zdecydowanie pogarszającym wizerunek firmy informacjom za wydanie książki zapłacił właśnie  Hugo Boss. Może to świadczyć o realnej chęci przeprosin za czasy nazistowskie.
Pomimo osłabienia wizerunku nadal marka Hugo Boss kojarzy się z nowoczesną odzieżą wykonaną z dobrej jakości materiałów.  Szacowana wartość firmy Hugo Boss AG wynosi ok. 1,8 mld euro. Warto dodać, że obecnie marka Hugo Boss kieruje swoje produkty nie tylko do mężczyzn ale również dla kobiet. Na terenie Polski znajduje się 10 firmowych sklepów tej marki: w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Katowicach, Gdańsku, Bydgoszczy, Wrocławiu, Poznaniu  oraz w Szczecinie.

 

Grafika jest ważnym elementem identyfikacji wizualnej

f

Przykładowe plakaty reklamowe marki Hugo Boss.

 

 

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm