Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Znaczenie projektu strony internetowej na przykładzie Milki

Niezwykle szybki rozwój mediów oraz otaczający nas przesyt informacji powoduje, że ludzie  znacznie łatwiej zapamiętują obrazy niż słowa. Z tego powodu odpowiednio przygotowany  system identyfikacji wizualnej zapewnia firmie odróżnienie od konkurentów oraz daje pozytywny odbiór przedsiębiorstwa na rynku. Te dwie wartości przekładają się z kolei na zainteresowanie i lojalność klientów.
W dobie Internetu ważnym składnikiem identyfikacji wizualnej firmy jest jej strona internetowa. Dlatego tak istotne dla przedsiębiorstw myślących o sukcesie na rynku jest  tworzenie stron www.
Zagadnienie to omówię na przykładzie strony internetowej dobrze znanej marki - Milka.
Samo umieszczenie witryny na serwerze nie zmieni pozycji  firmy w Internecie, nie umocni marki, nie  wywoła zainteresowania konsumentów ani partnerów biznesowych. Ważne jest by internauta wiedział, że strona istnieje, a zauważy to dzięki skutecznemu pozycjonowaniu firmy. Bez pozycjonowania nawet najlepsza strona internetowa jest jak auto bez silnika.
Sprawdźmy jak w tej dziedzinie można ocenić Milkę. Otóż po wpisaniu w  najbardziej popularnej wyszukiwarce – Google słowa „Milka” wśród wyników wyszukiwania firmowa strona internetowa zajmuje pierwszą pozycje. Według badań Uniwerytu Cornell zainteresowanie internautów towarzyszy jedynie pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Otóż  78% internautów zwraca uwagę tylko na 5 pierwszych pozycji wśród wyników wyszukiwania, z czego miejsce pierwsze generuje około 50% wszystkich kliknięć. Dla porównania - pierwsze miejsce na drugiej stronie wyników wyszukiwania przyciąga zainteresowanie tylko 1% odbiorców. Jak wynika z powyżej przedstawionych informacji pierwsza pozycja witryny marki Milka w wyszukiwarce Google daje gwarancję zainteresowania jej ofertą.

 

Aplikacje internetoweuatrakcjyniają odbiór strony internetowej przez użytkownika.

Aplikacje internetowe na stronie www marki Milka.


Choć jak zostało pokazane pozycjonowanie jest niezwykle ważne, to nie jest wystarczające by po kliknięciu konsument pozostał na stronie Milki. W przypadku strony internetowej pierwsze spojrzenie to początek budowy emocjonalnych więzi pomiędzy firmą/marką a konsumentem. Internauta  zamknie serwis jednym kliknięciem myszki i już nigdy na nie niego nie powróci, albo też coś przykuje jego uwagę i zostanie. Co zrobiła Milka, że od razu nie ucieka się z jej strony ?
Otóż zaraz po otwarciu serwisu uwagę internauty absorbuje włączające się intro. Na intro Milka obrała sobie aktualny spot reklamowy zatytułowany „Śmiało, bądźmy delikatni.” Jest to swoistego rodzaju „przedstawienie się” marki,  zaproszenie, wprowadzenie konsumenta do świata Milki. Mimo deklarowanej niechęci do reklam wśród internautów, zabawne intro Milki wywołuje uśmiech na twarzy i zachęca tym samym do pozostania w serwisie. Warto tu zaznaczyć, że Milka zamiast wyraźnej oferty  sprzedażowej posłużyła się doskonałym trickiem marketingowym, czyli komunikacją z odbiorcą poprzez emocje. W ten sposób emocje wywołane w konsumencie podczas spotu są przez niego kierowane na markę i jej produkty. Po obejrzeniu intro - Milka kojarzy się większości odbiorcom z przyjemnością i uśmiechem. Efektywna firmowa strona internetowa powinna komunikować te emocje, z którymi marka chce być kojarzona, czyli można uznać, że wstępny cel Milki  został osiągnięty.
Zaraz po zakończeniu 32 sekundowego spotu internauta zaczyna zwracać uwagę na wizualny aspekt strony. Co ważna- layout, estetyka, kolorystyka, grafika i teksty użyte na stronie internetowej Milki odzwierciedlają charakter firmy, korespondują z profilem jej działalności oraz z obranym systemem identyfikacji wizualnej. Oprócz tego, że ma to znaczenie dla percepcji serwisu, to również ma wpływa na ogólne wrażenie, które konsument przenosi na całą markę.

d

Aplikacje internetowe na stronie www marki Milka.


Oceniając „wirtualną wizytówkę ” Milki można stwierdzić, że :

  • Układ strony jest spójny, funkcjonalny i przejrzysty.
  • Nawigacja – zaprojektowana jest zgodnie ze standardami Web Usability - użyteczna, łatwo dostępne dla przeciętnego odbiorcy, wręcz intuicyjna. Pozwala poruszać się po serwisie w sprawny sposób.
  • Informacje – ujęte w sposób jasny, spójny i podane w sposób wzbudzający zainteresowanie np. zakładka „O MARCE  - Historia”
  • Grafiki – uatrakcyjniają prezentowane informacje.  Dodatkowo utrzymanie jednolitego standardu graficznego w ramach całego serwisu nasuwa skojarzenia  z porządkiem i wiarygodnością firmy.
  • Aplikacje internetowe - pozwalają w nieskomplikowany i szybki sposób znaleźć konsumentowi interesujące zagadnienia oraz w obrębie serwisu zadać pytania skierowane do przedstawicieli marki Milka.
  • Grupowanie materiałów – dobrze pogrupowane elementy pozwalają na nieskomplikowane „poruszanie się” po stronie np. mapa strony z zawartymi wszystkimi zagadnieniami umieszczonymi w witrynie.
  • Podanie na stronie wszelkiego rodzaju danych kontaktowych – adresu krajowej centrali,  numerów telefonu/faxu, infolinii, formularz mailowy

 

Dzięki ciekawie zaprezentowanej stornie internetowej - w przypadku Milki zawierającej opis historii marki, proces powstania czekolady, odpowiedzi na nurtujące internautów pytania oraz ciekawostki na temat marki – promocja marki w serwisie nie jest wymuszona ani nachalna- jest częścią wizualną i merytoryczną. Milce udało się uzyskać to, by i jej  reklama w Internecie na firmowej stronie sprowadzała się do spotu zamieszczonego w intro, prezentacji produktów marki w ramach zakładki „PRODUKTY” oraz grafiki towarzyszącej odbiorcy podczas poruszania się po stronie. Jest to postrzegane bardzo pozytywnie, gdyż konsument nie jest przytłoczony propozycją sprzedażową, co wzbudza pozytywny odbiór marki.

 

 

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, koniecznie przeczytaj o innych przykładach zastosowania w firmach systemu identyfikacji wizualnej.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm