Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Nazwa dla firmy finansowej

Branża finansowa jest bardzo wymagająca i nie wszystkie firmy spełniają pewne przyjęte standardy. Rynek finansowy jest dość niepewny, wiąże się z ryzykiem. Nazwa dla firmy finansowej powinna więc budzić duże zaufanie i charakteryzować się rzetelnym przekazem. Jak zatem stworzyć nazwę dla firmy z branży finansowej?


Charakterystyka branży finansowej

Pierwsze skojarzenie, jakie wiąże się z branżą finansową to przede wszystkim precyzja działania. Wymaga tego sama specyfika branży, w której dokładność i precyzja to przecież podstawa. Większość potencjalnych konsumentów nie specjalizuje się w tematyce finansowej, stąd też poszukują firmy, która będzie w 100% wiarygodna. Z tego powodu nazwy firm finansowych powinny być stonowane i poważne. Zbyt barwny lub żartobliwy charakter nazwy prawdopodobnie negatywnie wpłyną by na jej reputacje i zaufanie. Jak więc tworzyć nazwy firm z branży finansowej? Wyróżnić można dwie podstawowe koncepcje tworzenia nazw:

1. Nazwy ponadczasowe – O ile w większości branż za wszelką cenę dąży się do wysoko posuniętej oryginalności, tak w branży finansowej klasyka jest w cenie. Sprawdzą się zatem również tradycyjne, generyczne nazwy dbające o profesjonalny wizerunek. Przykładem takich nazw są na przykład takie, które wykorzystują imię i nazwisko właścicieli oraz rodzaj prowadzonej działalności Biuro rachunkowe Kowalscy, czy Centrum finansowe S.C.Teresa Nowak i Barbara Kasperzak. 

2.  Tworzenie nowego słowa – drugą, zdecydowanie bardziej odważną opcją jest tworzenie nowych słów. Odbywa się to najczęściej poprzez łączenie dwóch wyrazów w jeden. np. Starfinace albo zupełne tworzenie nowego słowa np. Finesia. 

nazwa dla firmy finansowej


Instytucje branży finansowej i ich nazwy

Rozmowa o dobrej nazwie dla firmy z branży finansowej jest zdecydowanie stwierdzeniem, ponieważ branża ta jest niezwykle złożona. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym rodzajom instytucji finansowych. 

  • Banki – pierwszą podstawową instytucją finansową, z której usług korzysta niemalże każdy. Banki są dużymi przedsiębiorstwami, które bardzo często prowadzą działalność o charakterze międzynarodowym. Stąd też ich nazwy w większości mają swoje źródło w językach obcych, ale nie jest to regułą. Przykładem nazw zagranicznych są Alior Bank lub Reiffeisen Bank. Natomiast przykładami polskich nazw są PKO Bank Polski oraz Bank Pocztowy.
  • Biura rachunkowe – charakteryzują się działalnością o znacznie mniejszej skali niż banki. Z ich usług korzystają zazwyczaj okoliczni mieszkańcy, więc nazwy są zdecydowanie bardziej tendencyjne i proste. Jak więc nazwać biuro rachunkowe? W dużej mierze nazwy takie bazują na nazwiskach właścicieli na przykład Biuro Rachunkowe Katarzyna Ulita lub Biuro rachunkowe Rachunkowość Barbara Kot
  • Doradztwa podatkowe – w tym wypadku najczęściej spotykamy się z dwoma możliwościami: klasyczna nazwa oparta na nazwiskach, ale także nieco bardziej kreatywne propozycje takie jak Carbon Tax lub Tax Cosulting. Zauważamy również w tych nazwach źródłosłów anglojęzyczny.
  • Kancelaria finansowa – Kancelarie finansowe zazwyczaj używają nazw o bardzo poważnym i prestiżowym charakterze. Często wybierają więc nazwy anglojęzyczne lub częściowo anglojęzyczne tak jak w przypadku firmy Pyffel&Partners Kancelaria Finansowa. Równie popularne są też nazwy abstrakcyjne takie, jak Kancelaria Finansowa Fintar.

nazwa dla firmy finansowej

Podsumowując, nazwa dla firmy stanowi jej podstawowe narzędzie, dzięki któremu nawiązywana jest relacja z klientami. Nazwa dla firmy finansowej powinna mieć poważny charakter tak, aby poprzez budowanie wiarygodności firmy wzbudzała zaufanie wśród jej potencjalnych klientów. Zatem, jeśli zastanawiasz się jak nazwać swoją firmę finansową, skorzystaj z powyższych inspiracji oraz wskazówek albo skorzystaj z pomocy specjalistów. Na rynku funkcjonuje obecnie wiele agencji nameingowych, które z pewnością wymyślą coś odpowiedniego dla twojej firmy.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm