Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Sposoby na trafną nazwę dla firmy

 

Odpowiednie stworzenie nazwy dla firmy to podstawa do opracowania skutecznego systemu identyfikacji wizualnej. Jaka powinna być trafna nazwa dla firmy, jak ją konstruować i gdzie szukać pomysłów na takie trafne nazwy? Odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania jest na wyciągnięcie ręki. Przeczytaj i stwórz najlepszą nazwę dla Twojego biznesu.

trafna nazwa firmy

Źródło: stockxpert.com

 

Jaka powinna być trafna nazwa dla firmy


Kto sądzi, że stworzenie trafnej nazwy dla firmy jest łatwe, koniecznie powinien skonfrontować swoją wiedzę o nazewnictwie z naszym artykułem. Niestety nie wystarczy, że stworzysz oznaczenie, które będzie jedynie Ci się podobać. Dobra nazwa firmy spełnia jeszcze kilka innych warunków. Jak stworzyć nazwę firmy, która przyciągnie klientów i pozwoli zarabiać? Trafna nazwa firmy musi przede wszystkim spełniać pewne warunki narzucone przez prawo i zasady panujące na rynku. Oto główne cechy trafnej nazwy firmy:

 

  • Dobra nazwa dla firmy powinna być unikalna. Chodzi tu nie tylko o względy marketingowe. Niepowtarzalna nazwa firmy jest bardzo istotna, jeżeli chodzi o rozpoznawalność, zapamiętywalność i świadomość marki. Jednak oryginalna nazwa firmy wymagana jest również z punktu prawnego. Przepisy bowiem zabraniają przedsiębiorcom używania oznaczenia wykorzystywanego już przez inny podmiot na tym samym rynku. Na nazwę już zarejestrowaną, nie uzyska się również ochrony w postaci zastrzeżenia znaku towarowego. Zanim zaczniesz posługiwać się wybranym oznaczeniem biznesu, koniecznie trzeba się upewnić, czy spełnia warunek unikalności nazwy firmy.
  • Trafna nazwa firmy musi trafiać bezpośrednio do klientów. Aby nazwa była poprawnie identyfikowana z firmą, musi bezpośrednio nawiązywać do przedmiotu działalności konkretnej jednostki oraz jednoznacznie wskazywać potencjalnym klientom, że oferta Twojej firmy skierowana jest właśnie do nich. Dobre nazwy dla firm bezpośrednio lub pośrednio wskazują, czym zajmuje się przedsiębiorstwo. Zgodnie z prawem, nazwa nie może wprowadzać w błąd co do przedmiotu działalności. Istotny jest też tutaj użyty język. Należy dokładnie określić, do jakiej grupy docelowej skierowana będzie oferta naszej firmy i zastosować przy tworzeniu nazwy język zrozumiały dla określonego targetu, czyli grupy klientów docelowych.
  • Sugestywna i perswazyjna nazwa firmy. Trafna nazwa firmy to skuteczna nazwa firmy. Aby spełniać swoje zadanie, musi nieść pewien przekaz. Nie chodzi tu o manipulowanie odbiorcami, a o subtelne przekazanie, czym zajmuje się firma i jakimi wartościami kieruje się w działaniu. Ukryty przekaz w nazwie lub w logo opłacił się wielu firmom. Poza korzyściami, płynącymi z pozytywnego oddziaływania na świadomość klienta, znacznie zwiększa się atrakcyjność nazwy firmy.

Rodzaje nazw dla firm

Sposoby na trafną nazwę dla firmy to kwestia, którą ciężko zdefiniować. Branża nazewnicza stale się rozwija. Procedura tworzenia trafnych nazw dla firm jest elastyczna i na bieżąco się ją  dostosowuje, choćby ze względu na różnorodność branż. W obrocie gospodarczym można jednak zauważyć pewne trendy w nazwach firm:


1. Neologizmy

W dzisiejszych czasach, gdy niektórym ciężko się wyróżnić i istnieje przeświadczenie, że wymyślono już wszystko, wielu przedsiębiorców udowadnia, że jest zupełnie odwrotnie. Neologizm to słowo nieistniejące dotychczas w żadnym języku. Stworzenie nazwy firmy będącej wyrazem nowym pozwala przedsiębiorcom nadać jej tożsamość. Użycie odpowiednich liter może rodzić już pewne skojarzenia, czy wywoływać emocje. Jednak odpowiednio poprowadzona kampania marketingowa i sposób komunikacji na linii b2c (business to client) zbuduje świadomość marki jako jedynej utożsamionej ze stworzonym neologizmem. Przykładem takich nazw jest Spotify.


2. Proste słowa

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na użycie w nazwie prostych słów. Określone wyrazy generują pewne skojarzenia w odbiorcach i użycie ich może okazać się świetnym sposobem na trafną nazwę dla firmy. Efektem takiego działania będzie przeniesienie cech kojarzących się z danym określeniem na firmę, którą taki wyraz reprezentuje. Uwaga! Nie zawsze można posłużyć się tym sposobem. Jeżeli nazwa będzie zbyt ogólna w stosunku do danej działalności, nie zarejestrujemy jej w Urzędzie Patentowym jako zastrzeżonego znaku towarowego. Przykłady takich nazw: Apple, Smyk.


3.Mix słowny

Kolejnym sposobem na trafną nazwę firmy jest zmieszanie co najmniej dwóch słów i stworzenie nowego oznaczenia. Taki sposób pozwala na uzyskanie tych samych korzyści, co w przypadku prostych słów, ponieważ nazwa, łącząca dwa (lub więcej) słowa, przejmie od nich zdolność wywoływania pożądanych uczuć i emocji w odbiorcach. Przy zastosowaniu tej opcji zwiększa się szansa, że stworzona nazwa firmy będzie spełniała warunek unikalności i uzyskasz na nią ochronę prawną Urzędu Patentowego. Przykłady takich nazw firm: Facebook, Microsoft.


4. Nazwy miejscowości, imiona i nazwiska, inicjały

Przedsiębiorcy, nazywając swoje firmy, niejednokrotnie korzystają z nazw miejscowości, w których otwierają biznesy. Popularność miejscowości to spory atut w postaci rozpoznawalności oznaczenia, jednak nie wszystkie nazwy miejscowości mogą być nazwami firm z punktu widzenia prawa. W tym przypadku, podobnie ma się kwestia zastrzeżenia znaku towarowego. Na tej samej zasadzie odbywa się nadanie nazwy pochodzącej od imienia i nazwiska. Jeżeli posiada dostateczne cechy odróżniające, to możliwe jest zastrzeżenie takiej nazwy jako znaku towarowego. Jeżeli przedsiębiorca chce, aby firma była identyfikowana z jego godnością, ale imię i nazwisko jest w połączeniu nazwą zbyt długą, może skorzystać jedynie z nazwiska lub skrócić je do inicjałów. Z pewnością takie działanie wpłynie na lepszą zapamiętywalność. Przykłady takich nazw firm: Walt Disney, Bytom, Sagan, M&M's.

trafna nazwa dla firmy

 

5. Przekształcenie wyrazów

Proste słowo, które chcemy wykorzystać, tworząc dobrą nazwę dla firmy, może być zbyt ogólne, będzie niemożliwe do zarejestrowania. W takim wypadku można przekształcić słowo. Właściwa modyfikacja słowa pozwala zachować naturalne konotacje pierwowzoru i zwiększają się szansę, że zarejestrujemy znak w Urzędzie Patentowym.

Jak wymyślić trafną nazwę firmyWspomniane sposoby na trafne nazwy firm, to jedynie wybrane przypadki, ale na rynku jest ich znacznie więcej. Przedstawione sposoby na trafne nazwy dla firm stanowią jedynie propozycje. Nie należy się bać, wychodzić poza utarte schematy. Tutaj przede wszystkim liczy się kreatywność. Kiedy produktywność spada, problemem jest, jak wymyślić propozycje nazwy dla firmy. I na to istnieje kilka sprawdzonych metod. Poniżej przedstawiamy źródła inspiracji to tego, jak wymyślić trafną nazwę dla firmy:


Literatura

 Książki to skarbnica wiedzy i baza niezliczonej ilości słów, które niejednokrotnie mają niesamowitą siłę przebicia. Następnym razem, podczas czytania zwróć uwagę na słowa, które przykuwają Twoją uwagę, zastanów się, jaka może być tego przyczyna. Specyficzne brzmienie? Unikalna struktura? Związane z nim skojarzenia? Taka analiza pozwala na znalezienie oznaczeń, które idealnie nadają się na nazwę dla firmy.
Mitologia, bajki i podania ludoweZarówno w mitologii, jak i w bajkach czy podaniach ludowych występują słowa wymyślone przez ludzi, modyfikowane wraz z upływem czasu stanowią dużą wartość przy tworzeniu portfela propozycji nazwy dla firmy. W konkretnej grupie wyraz pochodzący w tych źródeł stanowi bardzo silny bodziec. Wyzwala intensywne emocje i skojarzenia, ze względu na to, że takie opowieści są ugruntowane w kulturze danego społeczeństwa.


Internet

Bogactwo Internetu stało się czynnikiem kształtującym życie codzienne XXI wieku. Wpływ contentu stron internetowych jest tak wielki, że wpis jednego internauty w ciągu sekundy może wpłynąć na innych użytkowników na całym świecie. Codziennie powstają nowe memy, vine'y, blogi i vlogi, z których zawartości możemy skorzystać przy tworzeniu nazwy dla firmy.


Znajomi

Niejedna nazwa została stworzona dzięki wsparciu przyjaciół, znajomych, czy rodziny. Burza mózgów to idealny sposób na pozyskanie najlepszych pomysłów, pochodzących od ludzi, widzących problem z różnych punktów widzenia. Ten sposób poszukiwania rozwiązania, polecają specjaliści na całym świecie. Znajduje zastosowanie w wielu różnych sprawach, w namingu również.


Inspiracji jest mnóstwo! To, co zostało zaproponowane to tylko część źródeł inspiracji. Rozejrzyj się wokół i spróbuj dostrzec elementy, które pomogą Ci w stworzeniu nazwy dla firmy. Będzie Ci o tyle łatwiej, bo dostałeś też porady, jakie cechy posiada idealna nazwa. Z taką wiedzą będziesz mógł nawet zweryfikować, czy stworzona nazwa firmy jest dobra, czy potrzebuje lekkiej modyfikacji. Nie zapomnij, że tworzenie nazw to zabawa słowem, dlatego miej otwartą głowę, a pomysły przyjdą same.Jeżeli nie czujesz się dobrze w roli kreatora nazw, są dwa rozwiązania.

Przede wszystkim możesz zgłosić się do profesjonalnej agencji namingowej, która stworzy nazwę świetnie dopasowaną do charakteru Twojej firmy. Nazwa z pewnością będzie bezpieczna, unikalna i kreatywna. Takie rozwiązanie rzeczywiście jest dobre, ale nieco kosztowne. W takim razie świetnym sposobem jest kupienie gotowej nazwy. Wszystkie nazwy są wyjątkowe i spełniają wszystkie pożądane cechy. A koszty są o wiele mniejsze, dlatego to rozwiązanie jest rewelacyjne!

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm