Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Identyfikacja wizualna Audi

 


Audi
jest to niemiecka marka samochodów osobowych koncernu Volkswagen. Samochody  Audi produkowane są przez spółkę Audi AG z Ingolstad. Przedsiębiorstwo Audi AG powstało na bazie założonego w 1899 roku w Kolonii przez Angusta Horch'a przedsiębiorstwa Horch. Następnie firma - Horch przechodziła kłopoty finansowe oraz nastąpiły nieporozumienia w zarządzie, dlatego też w 1909 roku Angust Horch odszedł ze spółki i postanowił założyć nowe przedsiębiorstwo, które nazwał przy pomocy tłumaczenia swojego nazwiska na łacinę. Po niemiecku „horch” (tryb rozkazujący od horchen) oznaczało nasłuchiwać, dlatego też  tworząc nazwę nowej firmy Angust Horch skłonił się do łacińskiego „audi”, czyli słuchaj.

W 1932 roku firma Audi połączyła się z przedsiębiorstwami Horch, Wanderer i DKW tworząc spółkę Auto Union. Powstałe wówczas logo - cztery srebrne przeplatające się pierścienie (miały one symbolizować czterech udziałowców spółki) jest do dzisiaj elementem identyfikacji wizualnej firmy używane przez Audi. W roku 1964 roku  firma Audi weszła do  koncernu Volkswagen. Wówczas właśnie nazwa Audi odżyła i przyjęła  system identyfikacji wizualnej  po Auto Union. Pierwotne logo przeszło redesign, ponieważ  Audi chciało unowocześnić swój charakter oraz zamanifestować siłę, energię nowoczesność i świeżość.

 

logo Audi

Choć zapewne zwykły przechodzeń nie zauważyłby zmiany firmowego znaku na aucie Audi to delikatnie zmieniły się wszystkie elementy: kolor, kompozycja, liternictwo i grafika. W projekcie logo nie zmieniła się jedynie ilość przecinających się pierścieni. Odmienne są:

  • wytłoczenie kół, oraz dodanie im metalicznego połysku,
  • wcześniej logotyp był wyśrodkowany, a obecnie został on wyrównany
  • napis„Audi” zapisano lżejszym krojem pisma,
  • napis „Audi” uległ zmniejszeniu niemalże o połowę

nazwa marki Audi


W branży motoryzacyjnej metaliczny blask logotypu świadczy o prestiżu i wiarygodności marki.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm