Nazwy dla osiedli mieszkaniowych
Osiedli mieszkaniowych przybywa i coraz większym wyzwaniem dla deweloperów jest wyróżnienie się na rynku. Stworzenie dobrej nazwy dla osiedli mieszkaniowych gra tutaj kluczową rolę. Przeczytaj o możliwościach, z których możesz skorzystać przy tym zabiegu.
Źródło: istockphoto.com
Pomysł na nazwę dla osiedla mieszkaniowego
Jak wymyślić dobrą nazwę dla osiedla mieszkaniowego? Przed pytaniem tym stają wszyscy deweloperzy, specjaliści od marketingu i namingu. Jednym z popularniejszych sposobów jest pobudzenie kreatywnego myślenia. Inspiracji można szukać w różnych źródłach, na przykład z mitologii greckiej i rzymskiej. Wzorując się na mitologii, powstała nazwa osiedla „Tarasy Dionizosa” na warszawskich Bielanach, w trakcie budowy jest inny przykład „Osiedle Saturna” w Krakowie. Gdy taka metoda nam nie odpowiada i chcemy wykazać się większą oryginalnością, pierwsze co powinniśmy zrobić, to chwycić za ołówek, wziąć kartkę i ruszyć głową. Możemy tworzyć neologizmy, wyszukiwać mało popularne słowa, z różnego rodzaju słowników. Najważniejsze, by było to działanie skuteczne. Nazwa dla osiedla mieszkaniowego powinno podkreślać oryginalność osiedla, szybko zapadać w pamięć potencjalnym mieszkańcom. Istnieje wiele sposobów kreacji nazwy osiedli mieszkaniowych. Poniżej zostały zaprezentowane wybrane działania, zmierzające do wyboru wyjątkowej, unikatowej – odpowiedniej nazwy dla osiedli mieszkaniowych.
Nazwa obcojęzyczna
Kto z nas nie lubi obcojęzycznie brzmiących nazw. Angielskie słowa „prestige”, „residence”, „apartments”, „village”, „park”, „central” dla określonego targetu mogą być znacznie atrakcyjniejsze od naszych rodzimych odpowiedników, z którymi mamy styczność na codzień. Tym sposobem powstały nazwy dla osiedli mieszkaniowych we wszystkich niemalże, większych miastach Polski. Na rynku nieruchomości pojawiły się osiedla „Sand City Tower” w Piasecznie, „Płudy Village” w warszawskiej dzielnicy Białołęka, „Central Park” w warszawskim Ursynowie oraz „Mokotów Residence”. Niektórzy są zdania, że wszystko co brzmi zagranicznie, będzie odpowiedniejsze od oznaczeń w języku ojczystym. Czy tak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie. Owszem, części społeczeństwa na pewno bardziej odpowiadają takie zabiegi namingowe, jednak na pewno nie wszystkim. Jeśli już obierzemy taki kurs, powinniśmy zadbać o to, aby nazwa kolonii mieszkaniowej była adekwatna do oferty. Korzystać możemy z wielu różnych języków i dialektów. Ważne by nazwa była generyczna, to znaczy przekazywała konkretną wartość emocjonalna i skojarzeniową w wielowymiarowym zastosowaniu.
Źródło: istockphoto.com
Nazwy odnoszące się do zdrowego stylu życia
Wszystko, co ekologiczne jest promowane w dzisiejszym, globalnym świecie. Kupujemy ekologiczną żywność, korzystamy z ekologicznej energii... mieszkamy na „eko” osiedlu. Również w nazewnictwie zaczynają dominować ekologiczne, pełne zieleni i spokoju nazwy. Sufiksy „eko” i „bio” należą do elementów nazw, których umieszczenie wymaga posiadania odpowiednich dokumentów i certyfikatów świadczących o tym, że dany podmiot oferuje tego rodzaju produkty lub usługi. Twórcy nazw używają słów, które nie są zastrzeżone prawem, a w podobny sposób nawiązują do ekologii i zdrowego stylu życia. Tym sposobem na rynek nieruchomości zawitało osiedle „Zielone Wzgórze” we Wrocławiu, „Osiedle Natura” w Biedrusku oraz „Cztery Oceany” w Gdańsku. Odnoszą się one do przyrody, wywołując zarazem skojarzenia związane z odpoczynkiem, co ma być bodźcem przyciągającym uwagę klientów ceniących sobie odrobinę spokoju od miejskiego zgiełku. Sposób, w jaki wymyślono osiedla mieszkaniowe, wymienione w tym akapicie pokazuje, jak w błyskotliwy sposób znaleźć alternatywne, zgodne z prawem nazwy obiektów mieszkaniowych.
Źródło: istockphoto.com
Ciekawe nazwy dla osiedli mieszkaniowych
Zdarzają się sytuacje, gdy deweloperzy decydują się na zastosowanie żartobliwej, pełnej humoru nazwy dla osiedli mieszkaniowych. Takim rozwiązaniem chcą zwrócić uwagę potencjalnych klientów, wywołać uśmiech na ich twarzach, a także przywołać pozytywne skojarzenia. W Krakowie powstaje osiedle o nazwie „Fabryka Czekolady”, w Toruniu powstało już „Piernikowe Osiedle”. Sięgnięcie do historii, tradycji i regionalizmu oraz dobre poczucie humoru wywołało wśród zainteresowanych pożądany efekt.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Stworzenie dobrej nazwy dla inwestycji może okazać się bardzo dochodowe. To, jaką nazwę wymyślisz dla osiedla mieszkaniowego, może przyczynić się do wzrostu zainteresowania ofertą, stać się fundamentem generującym zyski. O sukcesie na rynku nieruchomości decyduje wiele różnych aspektów. Nazwa, jako element łączący przedsiębiorstwo deweloperskie z klientami jest jednak jednym z najważniejszych czynników budowy wizerunku firmy. Potencjalni mieszkańcy pierwszy kontakt będą mieli właśnie z nazwą osiedla, a trzeba pamiętać, że niejednokrotnie ludzie oceniają obiekt przez pryzmat pierwszego wrażenia. Warto zadbać, by było jak najkorzystniejsze.
Oceń ten artykuł: