Fajna nazwa dla firmy
Otwierając swój biznes, należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na zbudowanie odpowiedniej nazwy dla firmy. Jeżeli nazwa wyróżni się na tle konkurencji i skutecznie przyciągnie uwagę klientów, będzie można mówić o pierwszym sukcesie. Poniżej znajdziesz garść informacji na temat tworzenia atrakcyjnej nazwy.
Nazwa obcojęzyczna
Fajna nazwa dla firmy będzie dla konsumentów interesująca i zachęci ich do skorzystania z naszej oferty. Jednym z panujących trendów nazewniczych, jest nadawanie firmom nazw obcojęzycznych. Nazwa w języku obcym spełnia funkcję zachęcającą, ponieważ w oczach klientów zazwyczaj jest postrzegana jako godna zaufania oraz profesjonalna. Istnieje bardzo wiele znanych marek o obcym brzmieniu, które pochodzą z Polski, chociaż konsumenci nie zawsze zdają sobie z tego sprawy.
Sieć odzieżowa Reserved jest częścią marki LPP, mającej swoją siedzibę w Gdańsku, podobnie sklepy Cropp czy House. Założycielem marki Wittchen, która oferuje ekskluzywną galanterię i skórzaną odzież, jest Polak, Jędrzej Wittchen. Nazwa firmy jest niemieckim nazwiskiem. Gino Rossi jest także polską marką, która powstała w Słupsku, produkującą obuwie wedle włoskiej szkoły stylistycznej. Marka Diverse, która oferuje odzież damską i męską, również należy do polskiej spółki — Etos, mającej siedzibę w Gdańsku. APART, LEVI'S, VISTULA to także polskie marki.
Pochodzenie nazwy
Nazwa dla firmy staje się ciekawa także za sprawą pochodzenia. Fajna nazwa firmy może zaskoczyć klienta podczas zgłębiania jej historii. Firma Adobe pochodzi od nazwy rzeczki, płynącej za domem jednego z założycieli, Johna Warnocka. Volskwagen w języku niemieckim oznacza „pojazd dla ludu”, a klocki LEGO z języka duńskiego „dobrą zabawę”. Koncern motoryzacyjny FIAT jest skrótem od Włoskiej Fabryki Samochodów w Turynie (Fabbrica Italiana di Automobili Torino). Natomiast nazwa Canon brzmiała początkowo Kwanon, nawiązując do buddyjskiej bogini miłosierdzia, a nazwa firmy Osram pochodzi od pierwiastków – osmu i wolframu, które były podstawowymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji żarówek, jednak ta nazwa w Polsce nie brzmi zachęcająco.
Grupa docelowa
Skutecznym zabiegiem jest konstruowanie nazwy firmy pod kątem konkretnej grupy docelowej klientów. Warto pamiętać, iż fajna nazwa jest pojęciem względnym, którego postrzeganie jest uzależnione od charakterystyki klientów. Dla małych dzieci fajne nazwy firm nawiązują do zwierząt, postaci bajkowych, niekiedy są zdrobnieniami. Np. Calineczka, Świat Dziecka, Tosia, Mała Księżniczka. Dla młodzieży fajną może okazać się nazwa zagraniczna np. Yups!, Sinsay, Carry, Top Secret – takie nazwy wydadzą się atrakcyjne dla tej grupy klientów. Dla nieco starszych kobiet w odpowiednim tonie będą nazwy jak VERONA, Loton. Trudno jest tworzyć nazwę firmy bez określenia grupy docelowej, jej preferencji oraz oczekiwań. Jeżeli nazwa firmy będzie tworzona pod tym kątem, istnieją duże szanse na przyciągnięcie odpowiedniej grupy klientów oraz stanowienie atrakcyjną marki.
Podsumowując, kreacja fajnej nazwy pozwoli dotrzeć do odpowiedniej grupy klientów i zachęcić ich do działania. Pozytywne emocje wywołane w odbiorcy z pewnością przełożą się na zapamiętywalność i popularność naszej marki. Fajna nazwa pozwala nawiązać kontakt z klientem i skłonić do skorzystania z oferty naszej firmy.
Oceń ten artykuł: