Nazwa dla firmy finansowej
Branża finansowa jest bardzo wymagająca i nie wszystkie firmy spełniają pewne przyjęte standardy. Rynek finansowy jest dość niepewny, wiąże się z ryzykiem. Nazwa dla firmy finansowej powinna więc budzić duże zaufanie i charakteryzować się rzetelnym przekazem. Jak zatem stworzyć nazwę dla firmy z branży finansowej?
Charakterystyka branży finansowej
Pierwsze skojarzenie, jakie wiąże się z branżą finansową to przede wszystkim precyzja działania. Wymaga tego sama specyfika branży, w której dokładność i precyzja to przecież podstawa. Większość potencjalnych konsumentów nie specjalizuje się w tematyce finansowej, stąd też poszukują firmy, która będzie w 100% wiarygodna. Z tego powodu nazwy firm finansowych powinny być stonowane i poważne. Zbyt barwny lub żartobliwy charakter nazwy prawdopodobnie negatywnie wpłyną by na jej reputacje i zaufanie. Jak więc tworzyć nazwy firm z branży finansowej? Wyróżnić można dwie podstawowe koncepcje tworzenia nazw:
1. Nazwy ponadczasowe – O ile w większości branż za wszelką cenę dąży się do wysoko posuniętej oryginalności, tak w branży finansowej klasyka jest w cenie. Sprawdzą się zatem również tradycyjne, generyczne nazwy dbające o profesjonalny wizerunek. Przykładem takich nazw są na przykład takie, które wykorzystują imię i nazwisko właścicieli oraz rodzaj prowadzonej działalności Biuro rachunkowe Kowalscy, czy Centrum finansowe S.C.Teresa Nowak i Barbara Kasperzak.
2. Tworzenie nowego słowa – drugą, zdecydowanie bardziej odważną opcją jest tworzenie nowych słów. Odbywa się to najczęściej poprzez łączenie dwóch wyrazów w jeden. np. Starfinace albo zupełne tworzenie nowego słowa np. Finesia.
Instytucje branży finansowej i ich nazwy
Rozmowa o dobrej nazwie dla firmy z branży finansowej jest zdecydowanie stwierdzeniem, ponieważ branża ta jest niezwykle złożona. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym rodzajom instytucji finansowych.
- Banki – pierwszą podstawową instytucją finansową, z której usług korzysta niemalże każdy. Banki są dużymi przedsiębiorstwami, które bardzo często prowadzą działalność o charakterze międzynarodowym. Stąd też ich nazwy w większości mają swoje źródło w językach obcych, ale nie jest to regułą. Przykładem nazw zagranicznych są Alior Bank lub Reiffeisen Bank. Natomiast przykładami polskich nazw są PKO Bank Polski oraz Bank Pocztowy.
- Biura rachunkowe – charakteryzują się działalnością o znacznie mniejszej skali niż banki. Z ich usług korzystają zazwyczaj okoliczni mieszkańcy, więc nazwy są zdecydowanie bardziej tendencyjne i proste. Jak więc nazwać biuro rachunkowe? W dużej mierze nazwy takie bazują na nazwiskach właścicieli na przykład Biuro Rachunkowe Katarzyna Ulita lub Biuro rachunkowe Rachunkowość Barbara Kot
- Doradztwa podatkowe – w tym wypadku najczęściej spotykamy się z dwoma możliwościami: klasyczna nazwa oparta na nazwiskach, ale także nieco bardziej kreatywne propozycje takie jak Carbon Tax lub Tax Cosulting. Zauważamy również w tych nazwach źródłosłów anglojęzyczny.
- Kancelaria finansowa – Kancelarie finansowe zazwyczaj używają nazw o bardzo poważnym i prestiżowym charakterze. Często wybierają więc nazwy anglojęzyczne lub częściowo anglojęzyczne tak jak w przypadku firmy Pyffel&Partners Kancelaria Finansowa. Równie popularne są też nazwy abstrakcyjne takie, jak Kancelaria Finansowa Fintar.
Podsumowując, nazwa dla firmy stanowi jej podstawowe narzędzie, dzięki któremu nawiązywana jest relacja z klientami. Nazwa dla firmy finansowej powinna mieć poważny charakter tak, aby poprzez budowanie wiarygodności firmy wzbudzała zaufanie wśród jej potencjalnych klientów. Zatem, jeśli zastanawiasz się jak nazwać swoją firmę finansową, skorzystaj z powyższych inspiracji oraz wskazówek albo skorzystaj z pomocy specjalistów. Na rynku funkcjonuje obecnie wiele agencji nameingowych, które z pewnością wymyślą coś odpowiedniego dla twojej firmy.
Oceń ten artykuł: